ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Вкусът на градаЗабавление

Уиски светило ни потопи в света на Далмор в Тhe Whisky Library Bar

Дейвид Робертсън посвети ресторантьори и ценители в тайните на емблематичната шотландска дестилерия

Уиски светило Дейвид Робертсън потопи в необятния свят на малцовия скоч отбран кръг ресторантьори и ценители в Пловдив вчера. Експертът и директор на категория “Rare Whisky’’ в  емблематичната шотландска дестилерия Dalmore представи част от еликсирите в голямата гама на култовия бранд в първия под тепетата уиски оазис Тhe Whisky Library Bar. Кътчето, събрало целия свят на малцовото уиски в панорамния етаж на хотел Империал, замириса опияняващо на дърво, канела, торф, цитрус още с отварянето на бутилките от ексклузивната серия Dalmore Constellation Collection. Пред гостите на майсторския клас бяха подредени четири чаши, различни на цвят, вкус, аромат и дух, в които се криеха The Dalmore 12YO, The Dalmore 15YO, The Dalmore 18YO, както и специалното The Dalmore Cigar Malt.

Далмор произвежда и продава около милион бутилки годишно. Уискито отлежава в различни по вид бъчви, на различни години. Правим това от столетия. И го правим добре, много добре, обърна се към уиски маниаците с чаша 12-годишен Далмор в пръстите си мистър Робертсън. Застанал край камината в Уиски Библиотеката той уточни, че в дестилерията кехлибарената течност отлежава в бъчви от 51-ва, 64-та и 67-ма години, както и по нови такива. Далмор предоставя специалните си дървени съдове на бърбън производители в Щатите и шери майстори, преди те да се превърнат в леговище за съвършения скоч на марката. Така се постига и невероятният букет от усещания при консумацията на Далмор. 12-годишното например отлежава 10 години в екс бърбън бъчви и 2 години в шери бъчви. 15-гоздишното лежи 12 години в бъчви от бърбън, и 3 години в бъчви от шери, откъдето идват и тези по-пикантни нотки, по-плодови усещания, повечкото танини. Ползват се бъчви от няколко вида шери. Тези от бял дъб даваме на бърбън предприятията в Щатите, след което извличаме ванилия, карамел, мед. От шерито пък приемаме лютите нотки, джинджъра, малко кафе, портокал, шоколад, канела, обясни преди третия еликсир в майсторския клас уиски експертът. 18-годишният Далмор отключи фантазии и въздишки у „учениците” му. То отлежава 14 години в бърбън бъчви и 4 години в шери такива. Тук ангелите взимат своя дял, но отпечатъкът от бъчвите е по-силен, интензитетът на усещанията е по-висок, обясни Робертсън. След което начерта вкусова карта на скочовете, като маркира кое уиски къде седи в нея. Далмор е в групата на пикантните. Робертсън разкри, че в производството на Далмор се използват още бъчви от каберне сувиньон и порто, като това е характерно за по-високия клас от гамата на дестилерията. Като уискито Крал Александър, което лежи в шест вида бъчви.

Така плавно се премина и към последната четвърта чаша-  The Dalmore Cigar Malt. То е селектирано специално за почитателите на пури. Лежало е между 9 и 17 години в екс бърбън бъчви, шери бъчви и каберне сувиньон бъчви. По-плодово и сладко е, обясни Робертсън. В Тhe Whisky Library Bar той разкри, че в световен план сред сингъл малц уискитата най-продавани са Гленфидих, Гленливет и Маккалън. Хитът, естествено, е японското уиски. Класиката като Далмор е за ценители и традиционалисти.

Говорете за това място. Изключително е, не пестяха добрите думи по адрес на първия в Пловдив уиски оазис домакините на Дейвид Робертсън у нас. Те подчертаха, че листата в Тhe Whisky Library Bar е зашеметяваща.

Кой е Дейвид Робъртсън

Дейвид Робъртсън е роден е през 1968г. в дестилерия Royal Brackla Distillery (Шотландия), и казват, че уискито е неговата истинска кръв. Висшето си образование в сферата на дестилирането на уиски Дейвид получава от Единбургския университет Heriot-Watt University.
През 1992 г., той става главен химик за United Distillers,  като отговаря за продукцията на общо 32 дестилерии за производство на малцово уиски.
През 1994 г., Дейвид става най-младия мениджър на дестилерия в Шотландия, като започва да работи за  The Macallan – най-популярният сингъл малц в света. 2 години по-късно, той е промоциран на позицията Главен уиски технолог и създава цялото портфолио на The Macallan (7, 10, 12, 18, 25-годишен, както и  “Specials” колекция). Провъзгласен за Master Distiller на прочутата дестилерия през 1998 г., Дейвид Робъртсън създава едни от най-високо ценените малцове в цял свят  – Grand Reserva, 30 year old,1946 Vintage, 52 year old, 1948 Vintage, 50 year old Millennium Decanter, 1951 & 1961 Vintages, 1861, 1841, 1876 Replicas
През 2000 г. му е отредена ролята по създаването на The Macallan’s “Fine & Rare”, която съчетава с функциите си на Global Ambassador за марката. Заема успешно и позицията на Global Marketing Manager, при което изготвя стратегията по репозиционирането на бранда.
През 2003 г., Дейвид основава с двама свои приятели малка уиски компания, финансирана от The Edrington Group.  
През август 2006 г., той се присъединява към Whyte and Mackay в ролята си на Директор Иновации и се залавя с прераждането на легендарната уиски дестилерия The Dalmore. Работейки ръка за ръка с Мастър Блендъра на дестилерията – Ричърд Патерсън, Дейвид поставя основите на тази марка, като и помага да възвърне облика си на една от най-ценените сред любителите на малцово уиски в света.
През 2010г , Дейвид е провъзгласен за Директор на категория “ Rare Whisky ’’ в комбинация с търговските си умения, пробивайки път на марка The Dalmore на различните световни пазари.
След очевидния успех по създаването и лансирането на The Dalmore Constellation Collection, Дейвид и екипът му продължават да творят изключителни и рядко срещащи ce уиски уникати. Естестено продължение на неговите умения в света на малца е лансирането през юли 2013 г. на The Dalmore Paterson Collection, създавайки лимитирана серия от 12 уиски съкровища на обща стойност от 985 000 британски лири.  

 

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина